Kreativt Broderi

Written by Pian Bates Kristina Blixt. Posted in Broderi Bates och Blixt

Ibland får man roliga utmaningar, som att skriva på någon annans blogg. Helt plötsligt har man en helt annan målgrupp, vilket är väldigt stimulerande. Då gäller det att tänka till lite – vad intresserar er ni som läser Kravallslöjds blogg?

 

Inom det fria broderiets värld har vi haft terror broderi länge. För allt man kan sticka en nål igenom kan man brodera på.  Gardiner på tågen, säten på bussar och spårvagnar är några som fått dekoration av fritt broderi.

Orden fritt broderi är egentligen lite missvisande, vi skulle hellre vilja kalla det Kreativt broderi. För det är just det kreativa inom oss som kommer fram i det fria broderiet.

 

Broderi Bates och Blixt bygger på kreativt broderi. Vi försöker inspirera våra elever att tänka fritt och kreativt. Många ber att vi skall sälja broderisatser med fria uppritade broderier. Men då är det inte fritt broderi längre. Fritt = egna tankar.

 

Alla har vi en inneboende kreativitet. Det är kreativitet vi vill locka fram hos våra elever. Genom att studera en konstnär, läsa om hans eller hennes liv, kolla bilder, studera färger och former, kan man få inspiration, som kommer fram i kreativitet.

 

Ett sätt att stimulera sin kreativitet är att brodera lager på lager. Ta fram dina garner – det kan vara allt från stickgarner, moulinégarn till sytråd. Sätt ihop i färgfamiljer eller färger som du tycker passar bra ihop. På ett lite glesare tyg kan du börja brodera hej vilt. Börja med de tjocka garnerna och fortsätt med de tunnare.  Sy tätt, tätt och lägg stygnen på varandra i lager på lager. Snart kommer det fram en textur av vackra färger. I den här övningen räcker det att bara kunna sy ”upp och ned” stygn. Glöm inte att våga brodera över och över – det är just då effekten blir så fin.

 

 Pilgrim_redigerad

Blues_1 redigerad

Här är två exempel på lager på lager och en fin textur av kreativt broderi. Det översta heter Pilgrim av Kristina och det nedre Blues av Pian

Taggar:, , ,